«Անիծված» սերիալ. «Երգչախմբի» աստղի մահը երկրպագուներին հիշեցրել է չար բախտի մասին
Ամերիկացի դերասանուհի Նայա Ռիվերայի ողբերգական մահն առեղծվածային են անվանում. նա «Երգչախումբ» սերիալում խաղացել է Սանտա Լոպեսի կերպարը։ Դերասանուհին նախագծի արդեն երրորդ աստղն է, որը մահացել է մինչեւ 40 տարեկան դառնալը։
Նայայի մարմինը հայտնաբերել են նրա գործընկերոջ՝ դերասան Քորի Մոնթեյթի մահվան յոթերորդ տարելիցին. նա սերիալում մարմնավորում էր գլխավոր հերոսին։ Նրա մարմինը 2013թ.-ի հուլիսի 13-ին հայտնաբերել են Վանկուվերի հյուրանոցում։ Մոնթեյթի արյան մեջ ալկոհոլի ու հերոինի մահացու խառնուրդ են հայտնաբերել։ Դերասանը սկսել է թմրամիջոցներ օգտագործել դեռ պատանեկության տարիներին եւ երկար տարիներ պայքարել է կախվածության դեմ։ Մահվանից երեք ամիս առաջ նա կրկին օգնության է դիմել։
2018թ.-ի հունվարին 35 տարեկանում մահացել է Մարկ Սալինգը. նա ինքնասպանության է գործել։ 2015թ.-ի դեկտեմբերին դերասանին ձերբակալել են մանկական պոռնոգրադիա պահելու մեղարանքով։  Նա 2017թ.-ի աշնանն իրեն մեղավոր է ճանաչել, Սալինգի նկատմամբ պատիժ պետք է նշանակվեր 2018թ.-ի մարտին. նրան չորսից յոթ տարվա ազատազրկում էր սպառնում։ 2007-2010թթ. Սալինգը հանդիպել է Նայա Ռիվերայի հետ։
«Երգչախմբի»  «անեծքի» մասին հրապարակումների ֆոնին Twitter-ում ու լրատվամիջոցներն, այդ թվում EW-ն հարց են հնչեցնում, թե որքանով է արդարարացի խոսել արտաքին ուժերի միջամտության մասին։ IMDB-ի տվյալներով՝ սերիալի դերասանական կազմում ներառված է եղել ավելի քան հազար մարդ, իսկ դրա սկսվելուց 11 տարի է անցել։ Այդ պատճառով դժբախտությունները, որոնք բաժին են ընկել շոուի մասնակիցներին, պետք է դիտարկել «ոչ թե որպես դիվական միջամտության արդունք, այլ մաթեմատիկական պատահականություն»։

«Проклятый» сериал: смерть звезды «Хора» напомнила фанатам о злом роке
Трагическая смерть американской актрисы Наи Риверы, которая в сериале Хор сыграла черлидерку Сантану Лопес, называют загадочной – потому что это уже третья звезда проекта, которая умерла в возрасте до сорока.
Тело Наи нашли в седьмую годовщину гибели ее коллеги по съемочной площадке - актера Кори Монтейта, сыгравшего в сериале главную мужскую роль. 13 июля 2013 года его тело обнаружили в отеле в Ванкувере. В крови Монтейта обнаружили смертельную смесь алкоголя и героина. Актёр начал употреблять наркотики ещё будучи подростком и много лет боролся с зависимостью. За три месяца до смерти он вновь обратился за помощью.
В январе 2018 года в возрасте 35 лет скончался Марк Саллинг — он совершил самоубийство. В декабре 2015 года актёра арестовали по обвинению в хранении детской порнографии. Осенью 2017 года он признал себя виновным, наказание Саллингу должны были назначь в марте 2018 года — ему грозило от четырёх до семи лет лишения свободы. С 2007 по 2010 годы Саллинг встречался с Наей Риверой.
На фоне публикаций о «проклятии» «Хора» в Твиттере и СМИ издание EW задалось вопросом, насколько справедливо говорить о вмешательстве высших сил. Согласно IMDB, в актёрский состав сериала входили более тысячи человек, а с момента его старта прошло 11 лет — поэтому несчастья, постигшие некоторые участников шоу, следует рассматривать «не как акт демонического вмешательства, а математическую случайность».