«Արտ կվարտալ»․ «Վերադարձ դեպի տուն»
Այս անունով արտասովոր ցուցահանդես է բացվել Երեւանում՝ Արտ կվարտալի տարածքում։ Միանգամից ասենք՝ իրադարձությունը «կինոն բոլորի համար չէ» շարքից է։ Եթե ​​դուք խիստ դասականների սիրահար եք, հաստատ սա ձեզ համար չէ: Բայց եթե պատրաստ եք թարմ հայացք նետել բոլորին ծանոթ իրերին, ընդունել արվեստագետների ամենադաժան ֆանտազիաները եւ զգալ անսովոր մթնոլորտը, ապա կա առիթ այցելելու Արտ կվարտալ, մանավանդ, որ տուն վերադառնալու թեման մոտ ու հասկանալի է բոլորին։
Ցուցահանդեսի համակարգող Դարիա Պլաքսիեւայի խոսքով՝ գաղափարը նրանում է, որ յուրաքանչյուր մարդ, գոնե մեկ անգամ, լքել է իր տունը, եւ բոլորը, գոնե մեկ անգամ, ցանկացել են վերադառնալ այնտեղ՝ թեկուզ սեփական հիշողության մեջ։
344295510_757604369490559_8784003489141343820_n.jpg (69 KB)
«Մեր ցուցահանդեսը ինտերակտիվ է, ընկղմվող, այն հուշում է, որ ցանկացած այցելու կարող է ոչ միայն դիտել ցուցանմուշները, այլեւ խորասուզվել մթնոլորտի մեջ, ներգրավվել գործընթացում՝ կարող եք խաղալ, մասնակցել մրցույթների: Մենք փորձել ենք այնպես անել, որ մեր հյուրերն իրենց հարմարավետ ու հանգիստ զգան, ինչպես մանկության տարիներին։ Մենք հավաքել ենք եւ՛ նկարներ, եւ՛ ինստալյացիաներ, որոնք առաջացնում են կարոտի զգացում դեպի անցյալ, որտեղ մենք երբեք չենք վերադառնա»,-բացատրում է Դարիան:
Ամբողջ էքսպոզիցիան կառուցված է այնպես, որ հյուրերը կարծես թե շրջում են հին բնակարանի սենյակներով (հաշվի առնելով Արտ կվարտալի իսկական, կիսանկուղային միջավայրը, կարող եք մտածել, որ սա նույնիսկ ընդհանուր բնակարան է): Յուրաքանչյուր սենյակ ունի իր նշանակությունը. սենյակի պահարանի դուռը հանկարծ վերածվում է ննջարանի մուտքի դռան, երեխաների վախերն ապրում են մահճակալի տակ՝ մթության մեջ, իսկ սարդերը՝ խոհանոցում՝ առաստաղի տակ: Եվ եթե պտտվեք «անցյալի անիվով», կարող եք հիշել մանկությունից սովորական արտահայտությունները, ինչպիսիք են «խեղդվում ես, տուն մի՛ արի» կամ «երբ մեծանաս, կպահես ում ուզում ես»:
344293406_191752949961855_8214493328558772550_n.jpg (68 KB)
Մուտքի մոտ տեղադրված է QR կոդով հավելված, որով կարող եք կարդալ յուրաքանչյուր ստեղծագործության մասին տեղեկություն եւ իմանալ, թե ով է դրա հեղինակը։ Պատահական չէ, որ ցուցահանդեսը միջազգային է հռչակված. ներկայացված են 30-ից ավելի հեղինակների գործեր՝ 7 տարբեր երկներից։
Կազմակերպիչների խոսքով՝ ցուցահանդեսին նախապատրաստվել են փետրվարից։ Դրա համար նրանք բավականին լուրջ քասթինգ են կազմակերպել նկարիչների համար. աշխատանքները պետք է համապատասխանեին ոճով եւ ոգով:
344289074_974570753674555_4333272249839827493_n.jpg (40 KB)
«Երբ հայտնվում ենք նոր վայրում, կորցնում ենք հարմարավետության զգացողությունը եւ ակամա ուզում ենք վերադառնալ մանկություն՝ մեր տուն»,- ասում է ցուցահանդեսի դիզայներ Գելյա Պոլիվկան,-Էքսպոզիցիայի կտավը մեր մանկության փոփոխված հիշողություններն են: Նկարիչները մեզ բերեցին իրենց նկարներն ու ինստալյացիաները, իսկ մենք ինքներս դեկորացիաներ ու առարկաներ փնտրեցինք՝ եւ՛ շուկաներում, եւ՛ հին տներում, որոնք քանդվում կամ վաճառվում են: Եվ ընդհանրապես, ինչքան հին է իրը եւ տարօրինակ, այնքան արժեքավոր է մեզ համար»։
Նկարչուհի եւ լուսանկարիչ Իրա Բրանան արդեն երկու ամիս է, ինչ ապրում է Հայաստանում, սա նրա առաջին մասնակցությունն է երեւանյան ցուցահանդեսի։ Նրա աշխատանքը նվիրված է հին «խրուշչովյան շենքերին», որտեղ շատերն անցկացրել են իրենց մանկությունը։
344287920_254797197060837_784783854968812216_n.jpg (96 KB)
«Տոնական բյուրեղյա աղցանամանի մեջ հին հինգհարկանի շենքերի պատերի փոքրիկ կտորներ կան։ Դա նման է մարդու մանկության հիշողության բեկորներին. մենք հիշում ենք անցյալի ամենավառ շեշտերը: Եվ պարտադիր չէ, որ սա ամբողջական պատկեր լինի, դրանք կարող են լինել առանձին դետալներ՝ հոտեր, պատից կախված գորգի նկար, թեյի բաժակի վրա կլոր կետեր... Հենց այսպիսի պահեր ենք մենք փորձել փոխանցել»,-ասում է Իրան։
Արտասովոր անունով արվեստագետ Սեդրակ Մեծը երկար ժամանակ աշխատում է Արտ կվարտալում։ Այս ցուցահանդեսում նրա կտավը, որտեղ պատկերված է մերկ կին, ներդաշնակորեն միաձուլվում է տարածության մեջ. այցելուն, կարծես, հայտնվում է հին խորհրդային բնակարանի լոգարանում, երեւի թե կոմունալ բնակարանում, որտեղ լոգարանը մենակ մնալու միակ վայրն էր: «Ես հաճախ եմ հրաժարվում ցուցահանդեսներից, բայց սա այլ դեպք է։ Կազմակերպիչներն այնքան նրբանկատորեն են մոտեցել մթնոլորտին, որ ես ուղղակի հիացած եմ։ Ես ինքս մինչեւ վերջին պահը չգիտեի, թե ինչ միջավայրում է ներկայացվելու իմ նկարը, եւ երբ տեսա այն, հասկացա, որ հենց այս ինստալյացիան է ամենից շատ բացահայտում կտավի իմաստը։ Հարգանքներս կազմակերպիչներին, նրանք պրոֆեսիոնալներ են»։
344280458_258196559904432_2341245967661268056_n.jpg (116 KB)
Ընդհանուր առմամբ, ցուցահանդեսը երկիմաստ տպավորություն է թողնում։ Դրական կողմերից են հեղինակային հետաքրքիր գտածոների ու էքսպոզիցիաների ներկայացումը, խորհրդային անցյալի առարկաները, որոնք նոր շունչ են ստացել։ Բացասական կողմերից է այն, որ մի քիչ մռայլ ու «փոշոտ» է՝ հատկապես նկուղային սենյակներում։ Ուստի ոչ բոլորը կարող են մանկության մասին ասոցիացիաներ առաջացնել: Բայց այս ցուցադրությունը ստիպում է մտածել, խորհել, եւ սա է նկարչի հիմնական նպատակը։
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչեւ մայիսի 19-ը, դրա շրջանակում նախատեսված են կինոդիտումներ, դասախոսություններ, հանդիպումներ։ Կազմակերպիչները խոստանում են գրաֆիկը գրել ցուցապաստառների վրա՝ հենց Արվեստի թաղամասի մուտքի դիմացի պատին։

«Арт-квартал»: «Возвращение домой»
Не совсем обычная выставка с таким названием открылась в пространстве «Арт-квартал»  в Ереване. Скажем сразу: мероприятие из серии «кино не для всех». Если вы любитель строгой чопорной классики – вам точно не сюда. А вот если готовы по-новому взглянуть на привычные всем вещи, принять самые смелые фантазии художников и проникнуться необычной атмосферой, есть повод посетить Арт-квартал.  Тем более, что заявленная тема про возвращение домой близка и понятна всем.
344295510_757604369490559_8784003489141343820_n.jpg (69 KB)
Как говорит куратор выставки Дарья Плаксиева, идея экспозиции заключается в том, что каждый человек хоть однажды покидал свой дом, и каждый хотя бы один раз хотел туда вернуться. Хотя бы в собственной памяти.
«Наша выставка интерактивная, иммерсивная, она предполагает, что любой посетитель сможет не просто смотреть на экспонаты, а погрузиться в атмосферу, быть задействованным в процессе – можно поиграть, поучаствовать в конкурсах. Мы старались, чтобы наши гости смогли почувствовать себя уютно и спокойно, будто в детстве. Чтобы узнавали какие-то элементы из своей жизни. У нас собраны и картины, и инсталляции, вызывающие чувство легкой ностальгии по прошлому, в которое уже никогда не вернуться», - поясняет Дарья.
344293406_191752949961855_8214493328558772550_n.jpg (68 KB)
Вся экспозиция построена таким образом, что гости словно путешествуют по комнатам старой квартиры (учитывая аутентичный, с полуподвалами антураж Арт-квартала, можно подумать, что это даже коммунальная квартира). И каждая комната несет свой смысл и свои фишки: дверца шкафа в комнате неожиданно превращается во входную дверь в спальню, под кроватью в темноте живут детские страхи, а под потолком на кухне – паучки. А если прокрутить «колесо прошлого», можно вспомнить привычные фразы из детства вроде «утонешь – домой не приходи» или «вот вырастешь – тогда заводи кого хочешь».
На входе есть приложение с QR-кодом, с помощью которого можно считать информацию о каждой работе и узнать, кто ее автор. Выставка не случайно заявлена как международная: представлены работы более 30 авторов из семи разных стран.
344289074_974570753674555_4333272249839827493_n.jpg (40 KB)
По словам организаторов, экспозицию они готовили с февраля. Для этого устроили художникам довольно жесткий кастинг – работы должны были подходить по стилю и духу.
«Когда мы оказываемся в новом месте, у нас теряется ощущение комфорта, и мы невольно хотим вернуться в детство, в свой дом, - отмечает художник-постановщик выставки Геля Поливка. – Канва экспозиции - это наши видоизмененные воспоминания из детства. Художники несли нам свои картины и инсталляции, а декорации и предметы мы искали сами – и на блошиных рынках, и в старых домах, идущих под снос или на продажу. И в целом, чем старше была вещь, чем более странной она была, тем она для нас ценнее».
344287920_254797197060837_784783854968812216_n.jpg (96 KB)
Художница и фотограф Ира Брана живет в Армении два месяца, это ее первое участие в выставке в Ереване. Ее работа посвящена старым «хрущевкам», в которых прошло детство многих людей.
«В праздничном хрустальном салатнике – небольшие кусочки стен старых пятиэтажек. Это как фрагменты памяти человека о детских годах – мы помним самые яркие акценты прошлого. И это не обязательно целая картинка, это могут быть отдельные эпизоды: запахи, рисунок ковра со стены, горошек на чайной чашке… Вот именно эти моменты мы и старались передать», - говорит Ира.
344280458_258196559904432_2341245967661268056_n.jpg (116 KB)
Художник с необычным именем Седрак Великотный давно работает в Арт-квартале. На этой выставке его картина, на которой изображена  обнаженная женщина, гармонично вписалась в пространство – посетитель словно попадает в ванную комнату старой советской квартиры, возможно, коммуналки, где ванная являлась единственным местом уединения.  «Я часто отказываюсь от выставок, но здесь другой случай. Организаторы так тонко «попали» в атмосферу, что я просто в восторге. Сам до последнего момента не знал, в каком антураже будет представлена моя картина, а когда увидел, понял, что именно эта инсталляция наиболее полно раскрыла смысл полотна. Так что большой респект организаторам, они профессионалы.
343440381_541496927937561_4936998368197356607_n.jpg (82 KB)
В целом выставка оставляет неоднозначное впечатление. Из плюсов: интересные авторские находки и подача экспозиции, предметы из советского прошлого, в которые вдохнули новую жизнь. Из минусов: немного мрачновато и «пыльновато», особенно в подвальных комнатах. Поэтому не у каждого они могут вызвать ассоциации о детстве. Но эта экспозиция заставляет думать, размышлять – а в этом и есть главное предназначение художника.
Выставка будет работать до 19 мая, в ее рамках запланированы кинопоказы, лекции, встречи, «квартирники». Расписание организаторы обещают писать в афишах на стене сразу перед входом в Арт-квартал.