Միկրոպլաստիկները հասել են ձվաբջիջներին և սերմնահեղուկին
Միկրոպլաստիկները արդեն հայտնաբերվել են մեր թոքերում, լյարդում, երիկամներում, արյան մեջ և նույնիսկ ուղեղում: Այժմ «Human Reproduction» ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ այս փոքրիկ մասնիկները հասել են նաև մեր վերարտադրողական համակարգին:
Գիտնականները առաջին անգամ միկրոպլաստիկ են հայտնաբերել սերմնահեղուկում և ձվարաններում, ինչը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում ապագա սերունդների առողջության և բերրիության համար:
Մասնագետները վերլուծել են 29 կանանց և 22 տղամարդկանց ֆոլիկուլային հեղուկը և սերմնաժայթքումը: Արդյունքում, միկրոպլաստիկները հայտնաբերվել են սերմնահեղուկի նմուշների 55%-ում և ֆոլիկուլային հեղուկի նմուշների 69%-ում:
«Մենք արդեն գիտեինք, որ միկրոպլաստիկները կարող են կուտակվել մարդու տարբեր օրգաններում», - ասաց ուսումնասիրության ղեկավար դոկտոր Էմիլիո Գոմես-Սանչեսը Մարդու վերարտադրողականության և սաղմնաբանության եվրոպական ընկերության տարեկան հանդիպման ժամանակ.«Այսպիսով, այն փաստը, որ այն հայտնաբերվել է վերարտադրողական հեղուկներում, մեզ համար ցնցող չէր, բայց մեզ զարմացրեց այս երևույթի տարածվածությունը»: Սերմի մեջ ամենատարածված «խախտիչները» PTFE-ն էին, որը հայտնի տեֆլոնի քիմիական անվանումն է։ Այս մասնիկները հայտնաբերվել են նմուշների 41%-ում։ Հաջորդը ցանկում են պոլիստիրոլը (նման է փրփուրին)՝ 14%, պոլիէթիլեն տերեֆտալատը (պոլիեսթերների ընտանիք)՝ 9%, պոլիամիդը (նեյլոն)՝ 5%, և պոլիուրեթանը (օգտագործվում է ծածկույթներում և փրփուրներում)՝ 5%։
Դեռևս պարզ չէ, թե ինչպես է միկրոպլաստիկան ազդում մարդու վերարտադրողական առողջության վրա, բայց քիչ հավանական է, որ կարելի է որևէ լավ բան ակնկալել։
«Կենդանիների վրա կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ հյուսվածքները, որտեղ կուտակվում են միկրոպլաստիկան, կարող են բորբոքում զարգացնել, ազատ ռադիկալներ արտադրել, վնասել ԴՆԹ-ն, ծերացնել բջիջները և խաթարել էնդոկրին համակարգը», - բացատրեց Գոմես-Սանչեսը։ «Դա, հավանաբար, կարող է վատթարացնել մարդկանց ձվաբջիջների և սերմի որակը, բայց մենք դեռևս բավարար տվյալներ չունենք դա հաստատելու համար»։ Այնուամենայնիվ, գիտնականը կոչ է անում խուճապի չմատնվել։
«Դեռ վաղ է տագնապ հնչեցնելու համար։ Միկրոպլաստիկան բազմաթիվ գործոններից միայն մեկն է, որը կարող է ազդել բերրիության վրա», - նշեց նա։ «Սակայն ողջամիտ է քայլեր ձեռնարկել դրանց ազդեցությունը նվազեցնելու համար: Օրինակ, դուք կարող եք սնունդը պահել և տաքացնել ապակե տարաների մեջ և կրճատել պլաստիկե շշերից ջրի օգտագործումը»:
Իտալիայից գիտնականների առանձին խումբ վերջերս միկրոպլաստիկներ է հայտնաբերել նաև ուսումնասիրությանը մասնակցած 18 կանանցից 14-ի ձվարանների ֆոլիկուլյար հեղուկում:
Ուսումնասիրության գլխավոր հեղինակ Լուիջի Մոնտանոն այս տվյալները անվանել է «շատ մտահոգիչ»՝ ընդգծելով, որ իր նախորդ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել սերմնահեղուկի քանակի և որակի նվազում միկրոպլաստիկների առկայության դեպքում:
Նախկինում գիտնականներն արդեն հայտնաբերել են միկրոպլաստիկներ արգանդում, ընկերքում և նույնիսկ ամորձիներում՝ և հաճախ զարմանալիորեն բարձր կոնցենտրացիաներով:
Օրգանիզմը աղտոտվում է երկու հիմնական եղանակով՝ օդից մասնիկներ ներշնչելով կամ սննդի միջոցով:
Ցավոք, միկրոպլաստիկները ամենուր են. գնահատվում է, որ ամեն տարի շրջակա միջավայր է արտանետվում 10-ից 40 միլիոն տոննա նման մասնիկներ:
Տարբեր գնահատականներով՝ մարդը շաբաթական ուտում է մոտ 5 գրամ միկրոպլաստիկ՝ սա մոտավորապես մեկ գդալ ապուր է: Մեկ տարվա ընթացքում սա կազմում է մոտ 250 գրամ՝ ըստ էության՝ «մի ամբողջ ափսե սնունդ, բայց պատրաստված պլաստիկից»։

Микропластик уже обнаружен в наших лёгких, печени, почках, крови и даже мозге. А теперь новые исследования, опубликованные в журнале Human Reproduction, показывают, что эти крошечные частицы добрались и до нашей репродуктивной системы.
Учёные впервые нашли микропластик в сперме и яичниках, что вызывает серьёзные опасения за здоровье и фертильность будущих поколений. Специалисты проанализировали фолликулярную жидкость и эякулят 29 женщин и 22 мужчин. В результате микропластик был обнаружен в 55% образцов спермы и 69% образцов фолликулярной жидкости.
«Ранее мы уже знали, что микропластик может скапливаться в различных органах человека, — заявил руководитель исследования доктор Эмилио Гомес-Санчес на ежегодной встрече Европейского общества репродукции человека и эмбриологии. — Поэтому сам факт его обнаружения в жидкостях репродуктивной системы не стал для нас шоком, но поразило то, насколько это распространённое явление».
Самыми частыми «нарушителями» в сперме оказались ПТФЭ — это химическое название всем известного тефлона. Эти частицы были выявлены в 41% образцов. Далее по списку идут полистирол (похож на пенопласт) — 14%, полиэтилентерефталат (семейство полиэстеров) — 9%, полиамид (нейлон) — 5% и полиуретан (используется в покрытиях и пенах) — 5%.
Как именно микропластик влияет на репродуктивное здоровье человека — пока неясно, но вряд ли можно ждать чего-то хорошего. «Исследования на животных показывают, что в тканях, где накапливается микропластик, могут развиваться воспаления, вырабатываться свободные радикалы, происходить повреждение ДНК, старение клеток и сбои в работе эндокринной системы, — пояснил Гомес-Санчес. — Вероятно, это может ухудшать качество яйцеклеток и сперматозоидов у людей, но пока у нас недостаточно данных, чтобы это подтвердить».
Впрочем, учёный призывает не поддаваться панике. «Бить тревогу рано. Микропластик — лишь один из множества факторов, которые могут влиять на фертильность, — отметил он. — Но разумно предпринимать шаги, чтобы уменьшить его воздействие. Например, можно хранить и разогревать еду в стеклянной посуде и сократить потребление воды из пластиковых бутылок».
Отдельная группа учёных из Италии недавно также обнаружила микропластик в фолликулярной жидкости яичников у 14 из 18 женщин, участвовавших в исследовании.
Ведущий автор работы Луиджи Монтано назвал эти данные «очень тревожными», подчеркнув, что предыдущие его исследования показывали снижение количества и качества сперматозоидов при наличии микропластика.
Ранее учёные уже выявляли микропластик в матке, плаценте и даже в тестикулах— и нередко в поразительно больших концентрациях.
Заражение организма происходит двумя основными путями: при вдыхании частиц из воздуха или через пищу.
К сожалению, микропластик повсюду: по оценкам, ежегодно в окружающую среду выбрасывается от 10 до 40 миллионов тонн таких частиц.
По разным подсчётам, человек съедает около 5 граммов микропластика в неделю — это примерно ложка супа. За год набирается около 250 граммов — по сути, «целая тарелка еды, но из пластика».