Այս տարի տուրիզմը հայտարարվել է Հայաստանի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը, այդ պատճառով NEWS.am STYLE-ը որոշել է ծանոթանալ զբոսաշրջիկների հետ եւ նրանց հարցնել Հայաստան ուղեւորությունից տպավորությունների մասին: Մենք ձգտել ենք առավելագույնս չեզոք լինել եւ ներկայացրել ենք տարբեր կարծիքներ. չենք գրել միայն վատի կամ միայն լավի մասին: Օրինակ՝ Ճապոնիայից զբոսաշրջիկներին սարսափեցրել էր երկրից առաջին տպավորությունը Բագրատաշենում, Իսրայելից զբոսաշրջիկները միաձայն վստահեցնում էին, որ Արցախում եւ Երեւանում սպասարկման մակարդակը (հյուրանոցներ, ռեստորաններ) մի գլուխ ավելի բարձր է, քան Իսրայելում, անգլիացի զբոսաշրջիկները հիացած էին Ախթալայում անցկացված խորովածի փառատոնով, ռուս զբոսաշրջիկները համեմատում էին Վրաստանն ու Հայաստանը (ցավոք՝ ոչ մեր օգտին), բրիտանացի զբոսաշրջիկն էլ ոտքով շրջել էր ամբողջ Հայաստանով. ցանկը կարելի է շարունակել, բայց այսօր մենք կներկայացնենք Գերմանիայից զբոսաշրջիկների արկածները, որոնց հետ NEWS.am STYLE-ի թղթակիցը ծանոթացել է Երեւանում տեղի ունեցած միջոցառումներից մեկի ժամանակ:
Բոգդանը (ծնունդով Ուկրաինայից է, բայց արդեն երկար ժամանակ ապրում է Գերմանիայում) ընկերուհու՝ Մարիամի հետ (հայկական արմատներով Գերմանիայի քաղաքացի) Հայաստան է եկել մեկ շաբաթ առաջ, իսկ շաբաթն արկածներով լի է եղել: Այս անգամ նրանց պատմությունը ներկայացնում ենք ուղիղ խոսքով:
Բոգդան
«Օդանավակայանում ամեն ինչ նորմալ էր, միայն անձնագրային հսկիչ-անցակետում տղամարդը փոքր-ինչ անբարյացկամ էր, չէր ժպտում... գուցե օրը վատ էր սկսվել: Առաջին օրը Երեւանում անցկացրեցինք, երեկոյան զբոսնեցինք, իսկ առավոտյան Գյումրի մեկնեցինք: Այնտեղ գիշերն անցկացրեցինք բավական լավ հյուրանոցում, զբոսնեցինք քաղաքում, բայց նայելու բան գրեթե չկար, կարծես կյանք չկար:
Հետո Երեւան վերադարձանք, մի օր անցկացրեցինք Մասիս քաղաքում, մի դպրոց տեսանք, որը, ինձ թվաց, վաղուց չի գործում. քանդված վիճակում էր, բայց, պարզվեց, գործող դպրոց է:
Լուսանկարեցի, որ Բեռլինում ցույց տամ: Երեկոյան Երեւան վերադարձանք եւ ծանոթների հետ գնացինք մեծ ճանաչում ունեցող հաստատություններից մեկը՝ խինկալի ուտելու»:
Մարիամ
«Դա էլ մեկ այլ արկած էր: Բեռլինում նման բան պատկերացնելը դժվար է: Մեզ համար սեղան էր պատվիրված: Հինգ հոգի էինք: Մենք եկանք ուղիղ ժամը 8-ին, նստեցինք, սկսեցինք ճաշացանկն ուսումնասիրել: 8:15-ին պատվիրեցինք: Մեր ծանոթները պատմում էին, որ ամռանը Թբիլիսիում 45 րոպե սպասել են իրենց խինկալիին եւ սկսեցին դժգոհել Վրաստանի մայրաքաղաքի սպասարկման որակից: Երեւանը գերազանցեց նաեւ այդ ռեկորդը, քանի որ մեր պատվերը բերեցին ուղիղ 1 ժամ 15 րոպե հետո: Ես արդեն պատրաստվում էի հեռանալ»:
«Հատկանշական է, որ երբ պատվերն ընդունում էին, նույնիսկ հարկ չհամարեցին զգուշացնել, որ երկար պետք է սպասենք: Ավելի զարմանալի էր այն, որ երբ վերջում հայտնեցինք մեր դժգոհությունը, նույնիսկ ներողություն չասացին: «Ներողությունն» ընդհանրապես այնպիսի բառ է, որը միշտ ինչ-որ առումով հարթում է իրավիճակը: Ավելի ուշ հասկացա, որ Հայաստանում դա խնդրահարույց բառ է: Ռեստորանից դուրս եկանք՝ զայրացած եւ թեյավճար չթողնելով: Իսկ առավոտյան պետք է Տաթեւ ու Կապան գնայինք»:
«Հրաշալի ուղեւորություն էր: Երբ հասանք ճոպանուղուն, մշուշ էր, շատ բան տեսնել չկարողացանք: Վանքը շատ գեղեցիկ է, այնտեղից մեքենայով վերադարձանք եւ դրական տրամադրությամբ Կապան գնացինք: Այստեղ մեզ սպասում էին մեր ծանոթներն ու առատ սեղան: Ուզում էինք առավոտյան Խուստուփ բարձրանալ, բայց առավոտյան մեզ սպասում էր խաշն ու ցուրտ եղանակը»:
«Առաջին անգամ էի խաշ ուտում: Հիասքանչ բան էր: Շատ դուր եկավ: Իսկ հետո ցանկացանք տեսնել Վահանավանքը: Գնացինք: Շատ գեղեցիկ էր, բայց ոչ ոք այնտեղ չկար: Հանկարծ դուրս եկավ եկեղեցու հոգեւորականը եւ շատ ուրախացավ: Հրավիրեց թեյ խմելու, ընկույզ հյուրասիրեց, իսկ հետո միասին եկեղեցի մտանք, աղոթեցինք: Պատմեց, որ Իրաքի հայ է, երեխաները Երեւանում են ապրում: Այնքան դրական մարդ էր, շատ հաճելի էր նրա հետ շփվել: Ընդհանրապես, Սյունիքը շատ դուր եկավ ինձ: Կապանում գոնե մի քիչ կյանք կա, այնպես չէ, ինչպես դեպրեսիվ Գյումրիում»:
«Կապանից հետո երեկոյան Գորիս մեկնեցինք, որտեղ մեզ չորաթան հյուրասիրեցին, իսկ հետո Երեւան վերադարձանք, որտեղ մեզ սպասում էր եզրափակիչ արկածը: Ուշ երեկոյան ընկերների հետ գնացինք Երեւանի փաբերից մեկը, մի պահ որոշեցինք գնալ պարելու՝ իրերը թողնելով աթոռներին: 15 րոպե անց վերադարձանք, իսկ փոքրիկ ուսապարկը, որում մեր տաք հագուստն էր եւ երկու հեռախոս, չկար: Անհետացել էին նաեւ մեր բաճկոնները: Փաբի աշխատողներին հայտնեցինք կորստի մասին եւ խնդրեցինք տեսահսկման խցիկների ձայնագրությունը նայել: Ասացին, որ դա կարող են անել միայն առավոտյան 6-ին, հեռախոսահամար տվեցին, հետո էլ հայտարարեցին, որ ձայնագրությունը կնայեն երեկոյան 6-ին: Հետո ֆեյսբուքով ու հեռախոսով շփվեցինք հաստատության տիրոջ հետ, որը բավական ագրեսիվ էր եւ ոչ ադեկվատ: Երեկոյան 6-ին մեր տեղացի ընկերները գնացել էին փաբ, բայց այնտեղ ոչ ոք չի եղել: Նորից զանգահարեցինք նույն մարդուն՝ փորձելով հասկանալ՝ ինչ է պահատել: Միաժամանակ, որպես օրինապահ եվրոպացիներ, այդ մասին հաղորդեցինք ոստիկանություն, որը Խանջյան փողոցում է: Այնտեղ ոստիկանները սիրալիր խոսեցին մեզ հետ, հայտարարեցին, որ իրենց կզբաղվեն տեսախցիկներով եւ մեկ շաբաթվա ընթացքում մեզ կհայտնեն, եթե ինչ-որ բան գտնեն»:
«Հասկանո՞ւմ եք, գրողի ծոցը կորածի հետ: Պարզ է, որ ոչինչ էլ չեն գտնելու: Եվ դա կարող է ամեն տեղ պատահել՝ Երեւանում, Բեռլինում, Լոնդոնում, Նյու Յորքում: Բայց հաստատության վերաբերմունքը... ոչ մի ըմբռնում, ներողություն: Դա է վիրավորական: Հայաստանում մարդիկ ջերմ են, բայց, ինչպես ամենուր, ծայրահեղություն կա: Փոխարենը մի բան պարզ է. այս արձակուրդը հաստատ երբեք չեմ մոռանա եւ երկրորդ անգամ էլ կվերադառնամ: Էքստրիմ էր»:
«Այո, վերադառնալ կարելի է, միայն թե ճանապարհները գոնե մի քիչ համապատասխանեն ճանապարհ բառին, վարորդները գոնե նվազագույնս հետեւեն ճանապարհային երթեւեկության կանոններին, իսկ տաքսիներում հետեւի նստատեղերին անվտանգության գոտիներ լինեն: Դա արդեն մեծ առաջընթաց կլիներ»:

Священик Ваанаванка, хаш в Капане, чоратан в Горисе и кража в ереванском баре – приключения немецких туристов в Армении
21:04, 9 октября
Туризм в этом году был объявлен чуть ли не приоритетом номер один в Армении, поэтому NEWS.am STYLE также решил на этой волне знакомиться с туристами и расспрашивать их об их впечатлениях о поездке в Армению. При этом мы максимально старались быть нейтральными и представляли различные мнения, то есть мы не фиксировалиcь на идее писать только плохое или только хорошее. Так, к примеру, туристы из Японии ужасались первыми впечатлениями о стране в Баграташене, а туристы из Израиля в один голос уверяли, что сервис (отели, рестораны) в Арцахе и Ереване на голову выше, чем в Израиле, английские туристы балдели от фестиваля шашлыка в Ахтале, российские туристы сравнивали Грузию и Армению (не в нашу пользу, к сожалению), британский турист пешком прошел пешком по всей Армении, список можно продолжать, но сегодня мы займемся приключениями туристов из Германии, с которыми корреспондент NEWS.am STYLE познакомился во время одного из мероприятий в нашей столице. Богдан (родом из Украины, но очень давно уже проживающий в Германии) со своей подружкой Мариам (гражданка Германии с нашими корнями) приехали в Армению неделю назад, и неделя эта стала насыщенной на приключения для туристов. На этот раз будем приводить их слова впрямую.
Богдан:
«В аэропорту все было нормально, только мужчина на паспорт-контроле был каким-то недоброжелательным, не улыбнулся, не сказал стандартного «Добро пожаловать», ну да ладно, может быть, день у него не сложился. Первый день провели в Ереване, немного погуляли вечером, а утром отправились в Гюмри. Провели там ночь в неплохой гостинице, гуляли по городу, но особо там смотреть было нечего, жизнь как будто замерла там.
Потом вернулись в Ереван, провели день в городе Масис, там я видел школу, которая мне показалась давно не работает, была вся в разрушенном состоянии, оказалось, что она действующая.
Сфотографировал, чтобы показать в Берлине. Вечером вернулись в Ереван и встретившись со знакомыми пошли в расхваливаемую ими самую знаменитую в Ереване хинкальную»
Мариам: «Это было то еще приключение. Представить такое в Берлине очень сложно. Для нас был заказан столик. Нас было пятеро. Мы пришли ровно в восемь, сидели за столом, изучали меню. В 8.15 сделали заказ. Наши знакомые рассказывали нам, как они этим летом в Тбилиси ждали аж 45 минут своих хинкали и жаловались на сервис в столицу Грузии. К их и нашему ужасу Ереван побил и этот рекорд, так как нам принесли наш заказ ровно час и пятнадцать минут спустя. Я уже вставала, чтобы уйти»
«Примечательно то, что, когда брали заказ, даже не умудрились нас предупредить о том, что ждать надо будет так долго. А еще удивительней, что когда мы высказали в самом конце свое недовольство, то обыкновенного слова «извините» даже не было сказано. Вообще, слово «извините» - это такое слово, которое всегда как-то сглаживает ситуацию. Я позже понял, что это проблематичное слово в Армении. Мы вышли рассерженные с хинкальной, не оставив чаевых и высказав свое недовольство. А на утро нас ждала поездка в Татев и Капан»
Мариам:
«Это было клевое путешествие. Мы доехали до канатки. Был туман и много не увидели. Монастырь очень красивый, спускались от монастыря на авто и на позитиве поехали в Капан, где вечером нас ждали знакомые и обильный стол, хотели на утро подняться на Хуступ, но утром нас ждал хаш и холодная погода)))))»
«Первый раз пробовал хаш. Волшебная вещь. Понравилось сильно. А потом мы хотели увидеть церковь Ваанаванк. Отправились туда, ужасно красиво, но никого не было. Вдруг к нам вышел священник церкви и очень обрадовался. Пригласил выпить чаю, угостил орехами, а потом вместе вошли в церковь, помолились. Он нам рассказал, что сам армянин из Ирака. Дети в Ереване. В церковь пока мало кто ходит, он был такой позитивный человек. С ним было очень приятно общаться. Вообще Сюник мне очень понравился. В Капане хоть какая-то, но теплится жизнь, совсем не так, как в депрессивном Гюмри»
«После Капана, мы отправились вечером в Горис, где нас потчевали чоратаном, а потом вернулись в Ереван, где нас ждало заключительное мегаприключение. Поздно вечером в компании друзей мы отправились в один из пабов-клубов Еревана, в один момент решили все вместе пойти танцевать и оставили свое вещи без присмотра, вернулись минут через 15 и недосчитались маленького рюкзачка, где была наша теплая одежда и два телефона, а также самих наших курток. Работникам паба сказали о пропаже и попросили посмотреть по камерам, те нам ответили, что сделать могут это только в 6 утра, дали номер телефона, по которому можем связаться с ними, потом заявили, что сделают это вечером в шесть. Потом по фейсбуку и по телефону общалась, видимо, с владельцем заведения, который был достаточно неадекватен и агресивен. К шести вечера подошли наши местные друзья, с которыми вместе мы отправились в этот бар, но там никого не было, и позвонив все тому же человеку пытались понять в чем дело. Одновременно, как законопослушные европейцы пошли и сообщили об этом в полицию, которая на Ханджяне, там полицейские очень любезно поговорив с нами, заявили, что сами займутся камерами и в течение недели сообщат нам, если вдруг что найдут»
«Понимаете, черт с ним с тем, что пропало. Ясно, что уже не найдется ничего. И это может случиться с каждым и везде – в Ереване, Берлине, Лондоне, Нью-Йорке. Но отношение заведения было немного хамским. Опять же никакого понимания, извинений. Вот это обидно. В Армении живут душевные люди, но есть крайности, как везде, – то натыкаешься на реально добрых и то на реальных хамов. Зато ясно одно, этот отпуск я точно никогда не забуду и точно приеду сюда во второй раз. Экстрим)))»
«Да, вернуться можно, лишь бы дороги хоть как-то соответствовали слову дорога и водители хотя бы минимально следовали бы правилам дорожного движения, и в такси на задних сидениях были бы ремни, было бы уже большим прогрессом»