Տիգրան Հովումյանը՝ ազգային հերոսների եւ անցյալի սխալների մասին. NEWS.am STYLE-ի հարցազրույցը
Հայաստանի Նկարիչների միության անգամ, քանդակագործ եւ նկարիչ Տիգրան Հովումյանը ծնվել է 1969 թվականին, Երեւանում: Նրա գործերը ցուցադրվել են ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Ռուսաստանում: Հովումյանն իր սերնդի եզակի քանդակագործներից է, ում աշխատանքները կարելի է տեսնել թանգարաններում եւ Երեւանի փողոցներում: Խոսքը, մասնավորապես, մայրաքաղաքի կենտրոնում տեղադրված սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի կիսանդրու մասին է, ինչպես նաեւ Երեւանի պատմության թանգարանի երկու վահանակների՝ «Հայկական ժողովրդական ծեսերն ու խաղերը» եւ «Հայ-թուրքական պատերազմները. Երեւանի բերդի պաշարումը»:
Տիգրան, ինչ եք կարծում, այսօր ի՞նչ է փոխվել ժամանակակից հասարակությունում եւ ի՞նչը կցանկացայիք շտկել:
Արժեքները կտրուկ փոխվել են: Մարդն իրեն ավելի կաշկանդված է զգում, քան, ասենք, 25 տարի առաջ: Ես շատ կցանկանայի, որ հասարակությունն ավելի երիտասարդ եւ թարմ դառնար շրջապատն ընկալելու հարցում: Այսօր մեր հասարակության մեջ բացակայում է իրականության հենց այդ մաքուր, երիտասարդ ընկալումը: Իսկ մինչ այդ աշխարհը կառավարում եւ իրենց կանոններն են թելադրում տարեցները:
Որքանո՞վ են հայ ընտանիքներն իրենց երեխաներին ճիշտ դաստիարակում:
Ես դրական եմ վերաբերվում պատասխանատվության այն բարձր զգացողությունը, որ ունեն մեր հասարակության ծնողները, բայց դա շատ քիչ է երիտասարդ սերնդի լիարժեք դաստիարակության համար: Երրորդ հազարամյակի հայերը պետք է արմատապես տարբերվեն մյուս՝ ավելի ավագ սերնդի հայերից:
Մենք անցյալում չափազանց շատ սխալներ ենք գործել: Հարկավոր է առաջ գնալ հսկայական թռիչքներով եւ դրանում ներգրավել հնարավորինս շատ հետաքրքիր անհատների: Պատմության դասագրքերում չպետք է միայն փաստեր արձանագրվեն: Դրանցում հարկավոր է ներկայացնել, թե պատմական որ սխալներն են անդառնալի հետեւանքներ թողել, եւ ինչ կարելի էր անել՝ դրանցից խուսափելու համար:
Կոնկրետ ի՞նչն եք թերի համարում հայոց պատմության մատուցման մեջ:
Ինձ դուր չի գալիս փաստը, որ հայերին ներկայացնում են որպես գյուղական ծագմամբ սովորական ազգ եւ հաճախ լռում են իշխանական դինաստիաների գոյության մասին: Չգիտես ինչու, նույնիսկ ազգային տարազները ներկայացվում են որպես գյուղական եւ անհայտ է, թե ուր են կորել հայ իշխանների հին ազգային տարազներն ու պալատները:
Ո՞ւր են կորել մեր ազգային հերոսները: Ինչո՞ւ են պատմության դասագրքերում նրանց մասին այդքան քիչ խոսում: Ինչո՞ւ նրանց կերպարներն այդպես էլ մինչեւ վերջ չեն բացահայտվում: Ինչո՞ւ մենք այդքան քիչ բան գիտենք մեր սրբերի մասին, որոնց երկրպագում են անգամ Խորվաթիայում, բայց՝ ոչ այստեղ: Մենք մոռացել ենք մեր սրբերին եւ հերոսներին:
Հավատո՞ւմ եք Աստծուն: Ո՞վ է Ձեր Աստվածը:
Ես հավատացյալ եմ: Աստված ինձ համար գոյություն ունի ամենուր. ե՛ւ աղոթքներում, ե՛ւ ներշնչանքում, ե՛ւ իրական ու անտեսանելի աշխարհում:
Ամենամեծ մեղքը Սուտն է: Այս աշխարհում ամեն սխալ բան սկսվում է ստից: Եվ քանի դեռ այն կա, այս աշխարհը չի կարող լինել այնպիսի արարչական, ինչպիսին պետք է լիներ: Իսկ մարդկային մեծագույն առավելություններից համարում եմ սեփական անձի բացահայտումը եւ ամբողջական ինքնարտահայտումը:
Ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում Ձեր կյանքում սերը:
Սերը մարդուն ի վերուստ տրված ունակություն է: Այն մեզ վեր է հանում առօրյայից, գերունակություններով է օժտում:
Որքանո՞վ է տարբեր կնոջ կերպարն արվեստում եւ կյանքում:
Կինն արվեստում նույն տեղն է զբաղեցնում, ինչ իրական կյանքում: Աշխարհի կեսը նրան է պատկանում: Նա լիովին հավասար է տղամարդուն: Բացի ֆիզիկական կատարելությունից, կինը նաեւ բարձր գիտակցությամբ է օժտված:
Մտածողներից ո՞վ է Ձեզ ավելի հոգեհարազատ: Ո՞ւմ փիլիսոփայությունն է ավելի ընդունելի ժամանակակից կյանքում:
Ինձ հոգեհարազատ է Շոպենհաուերի փիլիսոփայությունը: Ինձ դուր է գալիս նրա լավատեսությունը եւ կյանքի հանդեպ առողջ մոտեցումը, ինչը չեմ կարող ասել Նիցշեի մասին, ում գործերը ստիպում են միայն մտածել, թե որքան վատ է ամեն ինչ: Ինձ հոգեհարազատ է նաեւ Քամյուն եւ շրջապատի աբսուրդի նրա ընկալումը: Քամյուն ինձ աներեւակայելի կերպով ոգեշնչում է:
Հայաստանում կերպարվեստի նկատմամբ վերաբերմունքը շա՞տ է փոխվել:
Հայաստանում այսօր կերպարվեստը կարծես փոքր-ինչ մերժված է: Արվեստ ասելիս ավելի շատ հասկանում են երաժշտություն, կատարողներ, դիրիժորներ: Կերպարվեստը գրեթե չեն քարոզում: Կարելի էր հեռուստատեսությամբ վարպետության դասեր անցկացնել, որպեսզի մարդիկ տեսնեին, թե ինչ հրաշալի է կերպարվեստի աշխարհը: Ես շատ կցանկանայի, որ Երեւանը նորից դառնար մեծագույն վարպետների՝ դերասանների, երգիչների, նկարիչների քաղաք, ինչպիսին միշտ եղել է:
Ինչպիսի՞ն էր Ձեր մանկության Երեւանը:
Իմ մանկության Երեւանն անհոգ էր, թեթեւ, բարի դեմքերով լի: Դա զարմանալի բան էր: Չգիտեմ, թե ինչպես են այսօր Երեւանն ընկալում երեխաները: Իսկ այն ժամանակ ինձ համար նույնիսկ արեւն էր այլ կերպ շողում, քաղաքը կարծես ավելի վառ էր:
Ի՞նչ երաժշտություն եք սիրում:
Ամենատարբեր. դասական, ռոք… Ամեն ժանր իր տեղն ունի: Դասականներից նախընտրում եմ Բախ, բայց միաժամանակ մեծ հաճույքով կարող եմ լսել Սթիվի Վանդերի, Ռեյ Չարլզի, Բոբի ՄաքՖերինի, Սթինգի, Deep Purple-ի երաժշտությունը:

Художник Тигран Овумян о национальных героях и ошибках прошлого: интервью NEWS.am STYLE
Член Союза художников Армении, скульптор и художник Тигран Овумян родился 8 ноября 1969 года в Ереване. Его произведения выставлялись в США, Франции, Объединенных Арабских Эмиратах, в России. Овумян чуть ли не единственный скульптор своего поколения в Армении, работы которого можно увидеть в музеях и на улицах Еревана. В частности, речь идет о скульптуре основателя армии Республики Армения, известнейшем государственном деятеле Вазгене Саркисяне в центре столицы, а также двух панно: «Армянские народные обряды и игры» и «Армяно-турецкие войны: осада Ереванской крепости» в Ереванском историческом музее.
Тигран, как вы считаете, что сегодня изменилось в современном обществе и что бы вы хотели в нем исправить?
Резко изменились ценности. Человек чувствует себя более смущенным, чем, например, 25 лет назад. Я бы очень хотел, чтобы общество стало более молодым и свежим в вопросе восприятия окружающего мира. Сегодня в нашем обществе отсутствует именно такое чистое, молодое восприятие действительности. А между тем миром управляют и диктуют свои порядки пожилые люди.
Насколько правильно армянские родители воспитывают своих чад?
Я положительно отношусь к тому повышенному чувству ответственности, которым обладают родители в нашем обществе, но этого слишком мало для полноценного воспитания молодого поколения. Армяне третьего тысячелетия должны кардинально отличаться от армян других, более старших поколений.
Мы сделали слишком много ошибок в прошлом. Нужно идти вперед огромными скачками и вовлекать в этот процесс как можно больше интересных личностей. В учебниках истории не должны просто фиксироваться факты. В них следует говорить о том, какие именно исторические ошибки привели к необратимым последствиям, и что можно было бы сделать, чтобы избежать этого.
Что конкретно не устраивает вас в преподношении армянской истории?
Меня не устраивает факт представления армян, как обычной нации крестьянского происхождения и частого умалчивания существования княжеских династий. Почему-то даже наши национальные костюмы преподносятся лишь, как крестьянские и неизвестно, куда подевались древние национальные костюмы и дворцы армянских князей.
Куда подевались наши национальные герои? Почему в учебниках по истории о них так мало говорится? Почему их образы так и остаются для нас не до конца раскрытыми? Почему мы мало что знаем о наших святых, которых почитают даже в Хорватии, но не здесь? Мы забыли наших святых и героев.
Вы верите в Бога? Кто он – ваш Бог?
Я религиозен. Для меня Бог присутствует везде: и в молитвах, и во вдохновении, и в материальном мире, и в невидимом.
Величайший грех – это…Лживость. Все неправильное в этом мире начинается со лжи. И пока она есть, этот мир не будет таким созидательным, каким он должен быть. Величайшим из человеческих достоинств я считаю открытие человеком самого себя, как личности, его полную самореализацию.
Какое место в вашей жизни занимает любовь?
Любовь – это способность, данная человеку свыше. Она поднимает нас выше повседневности, наделяет сверхспособностями, превращает нас в высший разум.
Насколько отличается образ женщины в искусстве и жизни?
Женщина в искусстве занимает такое же место, как и в реальной жизни. Ей принадлежит полмира. Она полностью равна мужчине. Кроме физического совершенства женщина наделена очень высоким сознанием.
Кто из мыслителей вам ближе всех? Чья философия наиболее применима к современной жизни?
Мне близка философия Шопенгауэра. Мне нравится его оптимизм и здоровый настрой по отношению к жизни, чего я никак не могу сказать о Ницше, труды которого наводят на мысли о том, как же все плохо вокруг. Мне также очень близок Камю и его восприятие абсурда в окружающем мире. Камю дарит мне фантастическое вдохновение.
Сильно ли изменилось отношение к изобразительному искусству в Армении?
Сегодня изобразительное искусство в Армении, как будто бы, немного отторгается. Под искусством больше подразумеваются музыка, исполнители, дирижеры. Изобразительное искусство практически не пропагандируется. Можно было бы проводить мастер-классы по телевидению, чтобы люди увидели, как чудесен мир изобразительного искусства. Я бы очень хотел, чтобы Ереван вновь стал городом величайших мастеров: актеров, певцов, художников, каким он был всегда.
Каким был Ереван вашего детства?
Ереван моего детства был беззаботным, легким, полным добрых лиц. Это было что-то удивительное. Не знаю, как сегодня воспринимают Ереван дети. А тогда для меня даже солнце светило по-другому, словно город был светлее.
Какую музыку вы любите?
Я слушаю самую разнообразную музыку: классику, рок. Каждый жанр имеет свое место. Более всех из классиков я предпочитаю Баха, но в то же время с удовольствием могу слушать музыку Стиви Вандера, Рэя Чарльза, Боба МакФерри, Стинга, Deep Purple.